Przydatne narzędzia AI, które warto poznać

W tym artykule przedstawiam przydatne narzędzi AI, które warto poznać i przetestować w kontekście Waszego biznesu. Zdecydowałem się na ten temat, pomimo faktu, że w internecie można znaleźć wiele artykułów o podobnej tematyce, takich jak "10 narzędzi, które musisz poznać". Wiem, że tego typu nagłówki mogą nużyć, czy wręcz odtrącać, ale postanowiłem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami z narzędziami, które osobiście testowałem i wykorzystuję w moim biznesie. 

Mam nadzieję, że znajdziecie tu narzędzia, których jeszcze nie znacie, a które mogą przynieść wartość dla Waszej firmy. Zaznaczam jednak, że ten wpis może nie zestarzeć się zbyt dobrze. Można przewidywać, że po pewnym czasie od publikacji tego wpisu, część z tych narzędzi, a także firmy, które je stworzyły, mogą upaść, zostać przejęte przez większe podmioty, lub ich funkcjonalności mogą zostać wdrożone w ekosystemach przez gigantów takich jak Microsoft czy Google, co spowoduje, że zostaną one zepchnięte na margines. 

Chatboty AI w biznesie

Nie ulega wątpliwości, że pierwszym narzędziem, które zasługuje na uwagę, jest dobrze znany ChatGPT. 

W szczególności, chciałbym skupić się na wersji Plus tego narzędzia, która oferuje kilka ciekawych funkcji. Wśród nich warto wymienić Custom Instructions - opcję, która pozwala na dostarczanie określonych informacji do ChatGPT podczas każdej nowej konwersacji. Ułatwia to budowanie kontekstu i eliminuje konieczność powtarzania tych samych informacji. Jeśli korzystasz z ChatGPT w celach biznesowych, możesz na przykład podać informacje o swojej firmie, branży, w której działa, co z pewnością poprawi wyniki już na starcie. 

Kolejną funkcją jest Advanced Data Analysis, dostępny również w wersji Plus. Umożliwia on analizę plików, ekstrakcję z nich informacji, tworzenie wykresów, analizy danych, a także doskonale sprawdza się do pracy z kodem. Zachęcam do korzystania z tego modułu nawet podczas "zwykłych" konwersacji z GPT Chat, ponieważ moim zdaniem poprawia jakość odpowiedzi. 

Następnie mamy GPT Vision, czyli funkcję rozpoznawania obrazów. Dzięki niej GPT jest w stanie zidentyfikować elementy na obrazie, opisać je i dostarczyć instrukcje dotyczące danego elementu. W wielu branżach to narzędzie może mieć liczne zastosowania. 

Ostatnią funkcją, o której chciałbym wspomnieć, jest DALL-E 3. To moduł, który pozwala na tworzenie i modyfikowanie obrazów i grafik za pomocą konwersacji w ChatGPT. Jest to niezwykle wartościowe narzędzie z punktu widzenia marketingu, umożliwiające szybkie tworzenie grafik na media społecznościowe czy bloga. 

Drugim narzędziem, które zasługuje na uwagę, jest Perplexity. Jest to unikalne narzędzie, które wspaniale łączy się z internetem i wyszukuje informacje. Moim zdaniem, działa to lepiej niż w GPT Chat. Perplexity działa szybko i pozwala na przeprowadzanie ciekawych analiz z wykorzystaniem aktualnych informacji. 

Trzecim narzędziem jest Claude 2, nieco mniej popularny niż DALL-E 3 czy Perplexity, ale model językowy opracowany przez firmę Anthropic jest naprawdę imponujący, szczególnie do burzy mózgów. 

Narzędzia AI do tworzenia obrazów

Kolejną kategorią jest tworzenie grafiki. Tutaj na początek warto wspomnieć o popularnym narzędziu Midjourney, które pozwala na tworzenie różnego rodzaju obrazów i ilustracji w różnych stylach. Niestety, na chwilę obecną, aby tworzyć grafiki, trzeba się połączyć przez Discorda. 

Trzecim narzędziem, które chciałbym opisać, jest Adobe Firefly 2. Warto zaznaczyć, że z punktu widzenia etycznego Adobe Firefly budzi najmniej wątpliwości, ponieważ Adobe deklaruje, że model, który tworzy te obrazy, był trenowany wyłącznie na materiałach, do których firma ma pełne prawo. Adobe Firefly 2 to doskonałe narzędzie do tworzenia obrazów w powtarzalnej stylistyce. Umożliwia wybór predefiniowanej stylistyki i generowanie wysokiej jakości obrazów za pomocą odpowiedniego promptu. 

Obecnie, trzy modele, w tym DALL-E 3, są na zbliżonym poziomie, różniąc się szczegółami takimi jak jakość wyjściowa czy możliwość modyfikacji szczegółów promptami. Warto przetestować każde z tych narzędzi i wybrać to, które wniesie największą wartość. 

Warto również zauważyć, że w rozwiązaniach Adobe stopniowo pojawiają się funkcjonalności związane z generowaniem AI w Photoshopie oraz w Photoshopie Beta. Jest to istotne dla osób korzystających z subskrypcji na Photoshopa lub większy pakiet Creative Cloud.

Następnym obszarem, który chciałbym opisać, są narzędzia do tworzenia treści tekstowych. Na początek, Writesonic - narzędzie oferujące wiele możliwości tworzenia treści o różnej długości i przeznaczeniu, zarówno na bloga, jak i na różne media społecznościowe. Jest to bardzo interesujące narzędzie, które warto przetestować, jeśli szukasz rozwiązania do tworzenia treści tekstowych opartych na AI.

Kolejnym narzędziem jest Copymate, mniej znane, ale godne uwagi polskie narzędzie. Sprawdza się przede wszystkim w tworzeniu dłuższych treści, na przykład artykułów na zapleczowe strony internetowe. Wystarczy podać temat artykułu, dodać nagłówki H2, a Copymate wygeneruje szkic lub nawet gotowy artykuł do publikacji. 

Trzecim narzędziem jest Jasper. Oferuje funkcjonalności podobne do Writesonic, jednak różni się polityką płatności. Po 7-dniowym okresie próbnym, automatycznie aktywuje się plan płatny, z którego nie jest łatwo się wypisać. Warto zwrócić uwagę na te różnice i dokładnie przemyśleć, które narzędzie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jasper daje nieco większą kontrolę nad końcowym wyglądem tekstu, podczas gdy Writesonic umożliwia tworzenie treści bardziej sterowane przez AI. W każdym przypadku, zalecam samodzielne przetestowanie i wybór narzędzia, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 

Narzędzia AI do tworzenia dźwięku

Przejdźmy do kolejnej grupy narzędzi, czyli tworzenia audio. Nie mogę nie zacząć od ElevenLabs, narzędzia o polskich korzeniach. Obecnie jest to najwyższej jakości rozwiązanie na rynku w zakresie klonowania głosu, co otwiera szerokie możliwości tworzenia treści audio, takich jak podcasty w obcym języku, którego nie znamy ani my, ani nikt z naszej firmy. Dzięki ElevenLabs, możemy tworzyć treści audio o wysokiej jakości. 

Kolejnym narzędziem, które warto opisać, jest Beatoven. Beatoven AI jest ciekawym połączeniem bitu i Beethovena, co sprytnie odzwierciedla nazwę tego narzędzia. Pozwala ono na generowanie przez AI muzyki i dźwięków, które można wykorzystać na przykład jako podkład muzyczny. To zdecydowanie interesujące rozwiązanie. 

Alternatywą dla Beatovena jest aplikacja Mubert, która również oferuje podobne funkcjonalności. Możemy wybrać konkretny styl lub inspirację, a następnie dźwięk jest generowany przez AI. 

Narzędzia AI do tworzenia wideo

Następną grupą narzędzi, które warto opisać, są narzędzia do tworzenia wideo. Pierwszym z nich jest D-ID. To narzędzie umożliwia stworzenie wirtualnego wizerunku, fotorealistycznego lub bardziej kreskówkowego. Awatar, który stworzymy za pomocą tego narzędzia, może w formie wideo prezentować różne treści, które przekażemy do tego narzędzia. Zdecydowanym atutem tego narzędzia jest rozbudowane API, które umożliwia m. in. integrację z innymi systemami. Streaming wideo z naszym awatarem w czasie rzeczywistym jest jednym z ciekawych zastosowań technologii. 

Alternatywą dla tego narzędzia jest HeyGen, który, moim zdaniem, pozwala na wygenerowanie awatara o najwyższej jakości na podstawie naszego wizerunku. Synchronizacja ruchu ust jest imponująca, co można wykorzystać, na przykład, do tworzenia treści sprzedażowych w języku, którego nie znamy. 

HeyGen oferuje również bardziej zaawansowane możliwości, które umożliwiają stworzenie, na przykład, całego kursu wideo. Wystarczy przesłać nasze nagrania, na których model może się uczyć z naszym wizerunkiem. W kontekście treści edukacyjnych i e-learningu, Haygen jest interesującym rozwiązaniem.

Trzecim narzędziem do tworzenia wideo, które warto wspomnieć, jest RunwayML. To narzędzie zyskało dużą popularność, ponieważ umożliwia tworzenie własnych scen, niczym z filmów sensacyjnych czy science fiction. RunwayML oferuje również wiele możliwości edycji wideo, takich jak zmiana tła czy zamazywanie twarzy na nagraniu. 

Warto śledzić rozwój tego narzędzia, ponieważ może to prowadzić w kierunku, gdzie za niewielkie koszty będzie można tworzyć naprawdę interesujące sceny i materiały wideo, co do tej pory było zarezerwowane dla profesjonalnych studiów. Narzędzie, które posiadało wysoki próg wejścia, zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę. Na zakończenie mojej listy, chciałbym przedstawić trzy narzędzia, które nie wpisują się w żadną konkretną kategorię, ale moim zdaniem są niezwykle interesujące i oferują fascynujące możliwości.

Narzędzia AI do tworzenia notatek, klipów i zdjęć

Pierwszym z nich jest Fireflies. Fireflies integruje się z naszymi konwersacjami na Zoomie czy Google Meet, przeprowadzając automatyczny zapis i transkrypcję tych rozmów. Następnie podsumowuje je w formie notatki, którą może automatycznie przesłać. Jest to niezwykle interesujące narzędzie i przewiduję, że w wielu aplikacjach, takich jak Zoom czy inne platformy do rozmów online, wkrótce zostaną natywnie zaimplementowane funkcje umożliwiające nagrywanie i automatyczną transkrypcję, a także podsumowywanie takich spotkań za pomocą AI.

Kolejnym narzędziem, które chciałbym opisać, jest Opus Clip. Opus Clip to narzędzie, które za pomocą AI automatycznie przetwarza dłuższe treści wideo, na przykład na krótsze klipy na media społecznościowe. Może to zaoszczędzić mnóstwo czasu, a jeśli tworzysz treści wideo na media społecznościowe, warto przetestować to narzędzie.

Ostatnim ciekawym narzędziem jest Headshot Pro. Headshot Pro umożliwia tworzenie sesji biznesowej, zdjęciowej w sposób automatyczny. Dzięki AI generuje się kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt ujęć w zależności od wybranego pakietu. Takie ujęcia biznesowe możemy wykorzystać na przykład w mediach społecznościowych, na LinkedInie czy też w CV. Headshot Pro to znakomite rozwiązanie dla osób czy też dla całych zespołów, które nie mają możliwości spotkania się w jednym czasie na sesji fotograficznej lub nie mogą skorzystać z usług profesjonalnego fotografa. Jest to opcja, którą warto rozważyć.

Wśród narzędzi, które opisuję, z pewnością znajdziesz coś, co przyniesie realną wartość dla Twojej pracy czy firmy. Zachęcam do eksploracji możliwości, jakie oferują te narzędzia. Przedstawiłem tylko podstawowe funkcje, ale często ich pełna gama jest znacznie szersza. Czasem jedna konkretna funkcjonalność może przynieść ogromną wartość dla Twojego biznesu.

Zachęcam również do korzystania z zaawansowanych funkcji w popularnych narzędziach, takich jak ChatGPT. Mogą one okazać się niezwykle przydatne, jeśli jeszcze z nich nie korzystasz. Do zobaczenia w kolejnym wpisie!

Newsletter prosteAutomatyzacje
Dziękujemy!
Ups! Coś poszło nie tak...

Rozpocznij wzmacnianie swojej firmy

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możegę wzmocnić Twoją firmę, zacznij od bezpłatnej konsultacji:

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w dogodnym terminie
Bezpłatna konsultacja online
Porozmawia z Tobą:
Jakub Masztalski
Jakub Masztalski
właściciel
Zapytam o Twoje potrzeby i wyzwania związane z automatyzacją i AI. Sprawdzimy, jak mogę pomóc Tobie i Twojej firmie.

lub napisz wiadomość:

Twoja wiadomość została wysłana
Ups! Coś poszło nie tak...